34. ročník Havířovského zlatého kahance

Horst Saiger, Marek Červený, Kamil Holán, Josef Ježovica a v neposlední řadě polský matador Pawel Szkopek. To byly největší hvězdy letošní již 34. ročníku Havířovského zlatého kahance. Ale nebyli sami závodů se zúčastnilo na 150 jezdců z šesti evropských zemí. Ti z česko ulicencí bojovali o mistrovské body do českého šampionátu na přírodních okruzích.

Pawel Szkopek, jedna z hvězd letošních závodů, jezdíl doposud pouze na auto-motodromech, proto moje první otázka směrovala k tomuto tématu. Ještě nutno podotknout že jsem Pawla vyzpovídal během krátké pauzy v průběhu kvalifikace, která byla způsobena červenou v lajkou.

Pawle jak se to  přihodilo že startuješ zde na přírodní trati v Těrlicku?

Tak všichni  o tom vykladájí jaké to je. Chtěl jsem taky vyzkoušet, protože nikdy jsem ještě přírodní okruh nejel.

Je to opravdu porvé?

Ano je to opravdu poprvé. Však vidíš že mám zelenou vestu pro nováčka.

A jaké to tedy je?

No “bardzo zvlaštne, ty domy tak blizko, cesta nerovna”  Prostě je to jiné.

Má tohle nějaký zvláštní význam, třeba test na nějaký závod IRRC?

IRRC mezonárodní závody na přírodních okruzích (poznámka redakce)

Ne to ne, opravdu to je jenom příležitost si to vyzkoušet. Budu se věnovat programu letošní sezony to jest Alpe Adria Šampionátu. Případně nějakému vytrvalostnímu závodu. Přírodní okruhy nejsou na pořadu dne. Snad někdy ve vzdálené budoucnosti ale v současnosti určitě ne.

Pawle, děkuji za rozhovor a přeju hodně úspěchu.

Pawel Szkopek obsadil ve třídě volná nad 600 čtvrté místo

Vraťme se k  samotným závodům, sobotní treninky probíhaly za celkem přijatelného počasí. Na neděli slibovali meterologové déšť a tentokrát se předpověď vyplnila. Klasici ještě odjeli svůj závod za sucha. Dalším závodem byla třída 125 GP společně s třídou 250 CCR, už při nájezdu jezdců na trať začaly padat dešťové kapky. Déšť postupně sílil a závod se dojížděl již za středně silného deště. S nástrahami počasí si nejlépe poradil ve třídě 125GP Michal “Komár” Savinkov ORT Racing team na motocyklu Honda, před Patrikem Kolářem na Hondě a německým jezdcem Wernerem Steegem rovněž na Hondě. Třídu 250CRR vyhrál Petr Kunz Valachia racing na Yamaze na druhé místě dojel Boris Korčák Aprilia před Pavlem Matušem z týmu Super Frankie na Aprilii.

Rád bych touto cestou v poděkoval Martinu Krtičkovi Honda NSR 250 startujícímu stejně jako v loňském roce za tým MCC corse. Který ač na slickách statečně bojoval až do konce a vyválčil 5.místo.

Start dalších tříd byl o hodinu odložen, počasí se umoudřilo a jelo se již za solidního počasí.